logo-v2
  • Dojrzały samiec
  • Kicanie
  • Podziel się
  • Stracisz głowę
  • Uszy

Królik to krewny zająca. W naturze ma ogromne przestrzenie polne, gdzie może do woli biegac, hasać i kopać norki. Życie w klatce nie jest szczytem jego marzeń ani też idealnymi warunkami pod kątem zdrowotnym. Królik potrzebuje mnóstwo ruchu i przestrzeni. Nie każdy ma do dyspozycji dom z ogrodem, gdzie uszak może spożytkować swoją energię, dlatego też nawet w małym mieszkaniu można zorganizowac pupilowi królewstwo, w którym będzie miał swoją przestrzeń, możliwość ruchu oraz pełno zakamarków, w kórych może się chować.
 
Należy wygospodarować kącik, w którym uszak będzie miał swoją ostoję. Ważne, aby było to miejsce nie narażone na przeciąg, zimno, ciągłe promienie słoneczne czy wilgość.
Najlepszą opcją jest wolny wybieg czyli królik pełnoprawnym mieszkańcem domu :-)
Jeśli chcecie zrobić uszakowi indywidualne kólestwo oczywiście z opcją korzystania z cąłego mieszkania, to dobrym rozwiązaniem będzie duża ZAGRODA odpowiednio wyposażona w królicze akcesoria
Na zdjęciu bardzo funkcjonalna i bezpieczna zagroda zooplus, która można montowac na różne sposoby
Króliczy lokal zamieszkały przez adopcyjną Kłpacię i Gustwa @doopki a zaaranżowany przez Julkę.
 
julka2
 
 
Może to być również DUŻA KLATKA 120cm lub większa, najlepiej otwierana na bok. Małe drzwiczki wbudowane w ścianę klatki, niestety często powodują złamania, zwichnięcia lub skręcenia kończyn. Późniejsza operacja i rehabilitacja jest bolesna, długotrwała i kosztowna, więc warto od początku zadbać o bezpieczeństwo pupila. Kupując klatkę otwieraną całkowicie na bok lub rozsuwaną, mamy również ułatwienie w utrzymaniu higieny, sprzątaniu czy wymienianiu akcesoriów. Królik nie może całego dnia spędzać w klatce, musi przynajmniej 8-10 godzin kicać wolno po mieszkaniu lub ogrodzie. To ważne dla jego psychicznej i fizycznej kondycji. Jeśli już na jakiś czas musimy zamknać uszaka w klatce, zadbajmy, aby była ona odpowiednio wyposażona, zaaranzowana i przestrzenna. 
Wersja klatka z zagrodą także jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie na czas zaprzyjaźniania królików lub na czas rekowalescencji po zabiegu.
 
julka3
 
 
Najważniejsze wyposażenia króliczego lokalu:
KUWETA - narożna lub podłóżna, wypełniona żwirkiem drewnianym, który wymieniamy często - zależnie od "produkcji" króliczej. Trociny nie są wskazane, gdyż są pylace i bardzo często powodują alergie, kichanie i zapalenia spojówek.
PAŚNIK - króliczek musi mieć 24 godz na dobę dostęp do bardzo dobrej jakości sianka, najlepiej z ziołami. Skubanie sianka powoduje ścieranie zębów oraz ciągła pracę przewodu pokarmowego. Może to być pasnik zawieszany metalowy lub też wiklinowy, może być dodatkowy pojemniczek na ziółka i suszki
MISECZKI - na wodę i karmę. Na wodę oczywiście może być także bidon- poidełko, zaleznie od tego , z czego królik woli pić. Miseczki najlepiej ceramiczne, cięższe aby uszak nie mógł nimi rzucać i wylewać wodę
TUNEL - wiklinowe tunele, w których królik może się chować oraz je obgryzać. Może być jeden dłuższy lub kilka krótszych.
DOMKI, KARTONY - Króliczki lubią także chować się w domkach i namiotach. Także zwykłe kartonowe pudełka ( niemalowane, bez taśmy klejącej) z powycinanymi otworami są genialną rozrywką, która uszaki traktują jako siłownię- mogą przesuwać kartnik, rwac go, wycinać dodatkowe drzwi, okna i inne funkcjonalne otwory.
DYWANIK, KOCYK - wiele uszaków lubi miękkie kocyki lub kocie  leżanki, możemy sprawdzić czy nasz pupil także w nich gustuje. Pamiętajmy, aby były wykonane w taki sposób by nie powodowac niebezpieczeństwa dla królika np. wystające frędzelki, guziki, kuleczki.
 
 

Partnerzy