logo-v2
  • Dojrzały samiec
  • Kicanie
  • Podziel się
  • Stracisz głowę
  • Uszy


bosu2Królik jest zajęczakiem
. To podstawa w króliczym rodowodzie. Jego krewni to zające i dzikie króliki. Dlatego też przede wszystkim uwielbia on biegać, najlepiej po zielonej trawce, kopać nory, tunele, drapać, podgryzać i wchodzić w różne zakamarki. Ideałem dla królika tzw.domowego jest dom z ogrodem. Nie każdy ma jednak idealne warunki lokalowe ale można jednak w sprytny sposób tak zorganizować królestwo, aby zaspokoić wszystkie potrzeby i zachcianki królika. 

Królik żyje nawet 16 lat! Zdrowy, szczęśliwy, wolno biegający i kochany. Pamiętajmy o tym, decydując się na nowego, puchatego członka rodziny.

Królik jest roślinożercą. Całą dobę musi mieć dostęp do wody oraz dobrego sianka, najlepiej ekologicznego, ziołowego. Jest to podyktowane tym, iż króliczy układ pokarmowy musi cały czas pracować i trawić. Dodatkowo królik konsumując sianko ściera zęby, które bardzo często są jedną ze słabszych stron króliczego zdrowia, przerastają czy są krzywe. Właściwa dieta obfita w dużą ilość włókna, sianka i gałązek  pozwala zapobiegać problemom zębowym a także żołądkowym. Problemy żołądkowe- biegunki czy brak bobków lub wzdęcia są bardzo niebezpieczne dla królika i należy od razu udać się do króliczego weterynarza. W zakładce ŻYWIENIE oraz CHOROBY I LECZENIE znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące króliczej diety oraz najczęstszych króliczych dolegliwości i ich zapobiegania. Pamiętaj - BRAK APETYTU U KRÓLIKA TO CZĘSTO OZNAKA CHOROBY.

bamboszek

Około 3,5 -4  miesiąca życia królik osiąga dojrzałość płciową. W efekcie możemy być dla naszego pupila najatrakcyjniejszym partnerem, którego będzie podskubywał, adorował, lizał, przytulał się lub...obficie zraszał. Może zdarzyć się również sytuacja , gdzie królik stanie się agresywny i będzie bronił swego terytorium. Samce czasem uzurpują sobie prawo do ludzkiej samicy a samiczki adorują panów i chcą "namówić" na rozmnażanie. Niektóre uszate desperatki posuwają się nawet do nocnych odwiedzin w łóżku, kiedy to burczą lubieżnie do ucha, czeszą włosy i zasypiają na głowie. Kastracja / sterylizacja z reguły pozwala rozwiązać te , czasem krępujące, sytuacje. W przypadku samic sterylizacje jest bardzo ważna pod kątem zdrowotnym ,gdyż u niesterylizowanych królic w wieku ok. 3 lat zaczynają pojawiać się nowotwory macicy, co może skończyć się śmiercią.
 
Królik produkuje dwa rodzaje kału- bobki klasyczne, które robi zawsze i wszędzie oraz nocny kał witaminowy czyli cekotrofy. Wedle mędrców , kał nocny królik powinien ze smakiem wciągnąć, gdyż zawartość tej kupki ma wpływ na jego zdrowie,  ale nie każdy uszak degustuje w tego typu przekąsce.
 

Królika należy systematycznie szczepić oraz chronić przed kontaktem z insektami. Kontakt  z komarami jest bardzo groźny i może pociagnąć za sobą niebezpieczeństwo zarażenia MYXOMATOZĄ i RHD. Są to choroby śmiertlene i rzadko wyleczalne. 

Partnerzy