logo-v2
  • Dojrzały samiec
  • Kicanie
  • Podziel się
  • Stracisz głowę
  • Uszy

STRONA W BUDOWIE
 
Przedstawimy tutaj najczęstsze choroby, jakie mogą spotkać królika. Objawy, rozpoznanie, leczenie, rekonwalescencja
 

ZATKANIE U KRÓLIKA

Najczęstszym i zarazem najpoważniejszym , występującym u królików problemem ze strony przewodu pokarmowego , jest zatkanie czyli zator . Głównym objawem jest zaprzestanie bobkowanie lub  małe, suche, połączone włoskami bobki,  wzdęty lub twardy brzuszek, zaprzestanie pobierania pokarmu ( czasami odmawianie nawet smakołyków), osowiałość, apatia, chowanie się, pozycja "na kurę".

Poprzez niewłaściwą dietę, niesystematyczne wyczesywanie nadmiaru futra, połknięcie ciała obcego itp. żołądek naszego ulubieńca może obciążyć się zbyt mocno lub wręcz zablokować się. Wtedy królik przestaje robić bobki, ma mniejszy apetyt, wzdęty brzuszek, jest apatyczny i osowiały. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do lekarza aby palpacyjnie zbadać żołądek i jelita , podać kontrast a następnie po kilkunastu godzinach zrobić RTG aby sprawdzić czy treść pokarmowa przesuwa się. Czasami udaje się prostymi sposobami "odetkać" i ruszyć perystaltykę jelit. Z metod domowych skutkuje podawanie parafiny, siemienia lnianego, soku z ananasa, papai, pasty Bezopet lub Malt, podawanie włóknistych pokarmów, nawadnianie , masowanie brzuszka. Nie mamy jednak zbyt dużo czasu ( domowym sposobem można próbować góra jeden dzień)  i należy wprowadzić leczenie gastrokinetykami czyli  środkami , które mają za zadanie spowodować skurcze jelit  i ścian żołądka, aby strawiony pokarm przesuwał się dalej i w końcu został wydalony np. metoclopramid, gasprid, polstygmina.  Wskazane jest też nawadnianie zwierzaka oraz podawanie np. Laktulozy, która nawilża treści znajdujące się w żołądku. Jeśli leki nie dają efektu, jedynym rozwiązaniem jest poważna operacja chirurgiczna - gastrotomia, czyli odbarczanie żołądka poprzez rozcięcie go i usunięcie zalegającej treści..

Po zabiegu gastrotomii królik wymaga specjalnej troski- jest osłabiony i przez kilka dni nie może przyjmować pokarmów stałych. Stosowana jest wówczas płynoterapia- uszak  "dokarmiany" jest dożylnie kroplówkę wraz z odżywkami i witaminami ( duphalyte ). Przez pierwsze 3 dni nie wolno podawać nawet wody! Od trzeciego dnia podajemy stopniowo troszkę wody i jeśli jest ok, królik może pić. Podajemy też Bio-Lapis,  Lakcid lub Trilac z wodą a od 4 doby rozwodniony Herbi Care lub Rodi Care. Z każdym dniem powolutku zagęszczamy pokarm tak, aby max w 10 dniu podawać już sianko i warzywa.

 Jeśli podczas zabiegu chirurg zauważy na ścianach żołądka wrzody lub stan zapalny, dodatkowo królik będzie dostawał leki osłonowe oraz neutralizujące wydzielanie kwasów w żołądku np. Ranigast, Solvertyl, Controloc, Bioprazol, Allugastrin. Łagodząco działa też wodnisty roztwór z siemienia lnianego.

Jak poznać, że dzieje się coś złego?

Objawy są różne, ale do najczęstszych należą:

- zaprzestanie jedzenie lub jedzenie coraz mniejszych ilości

- brak bobków lub bobki malutkie i suche

- bobki posklejane w łańcuszki, z widoczną sierścią

- biegunka

- bobki połączone żelem lub ciemna brzydko pachnąca maź

- wzdęty brzuch

- twardy lub ciastowaty żołądek

- królik pokłada się 

- królik nie jest w stanie się położyć bo wzdęty żołądek naciska mu na tchawicę

Jakie badania zrobić?

- w domu możemy sprawdzić palpacyjnie po lewej stronie pod żebrami czy żołądek nie jest twardy bądź ciastowaty

- badanie u weta 

- podanie kontrastu i zdjęcie RTG w odstępie  kilku godzin ( pozwala to sprawdzić czy kontrast przemieszcza się przez przewód pokarmowy )

- badanie krwi ( parametry wątrobowe oraz nerkowe) 

- usg przewodu pokarmowego, sprawdzenie stanu wątroby, śledziony , trzustki, żołądka i jelit

- badania bobków pod kątem kokcydiozy

- odrobaczenie ( jeśli królik jest zdrowy , układ pokarmowy pracuje) 

Partnerzy