logo-v2
  • Dojrzały samiec
  • Kicanie
  • Podziel się
  • Stracisz głowę
  • Uszy

 
STRONA W BUDOWIE
 
Przedstawimy tutaj najczęstsze choroby, jakie mogą spotkać królika. Objawy, rozpoznanie, leczenie, rekonwalescencja
 

ZATKANIE/ ZATOR U KRÓLIKA

Najczęstszym i zarazem najpoważniejszym , występującym u królików problemem ze strony przewodu pokarmowego , jest zatkanie czyli zator . Głównym objawem jest zaprzestanie bobkowanie lub  małe, suche, połączone włoskami bobki,  wzdęty lub twardy brzuszek, zaprzestanie pobierania pokarmu ( czasami odmawianie nawet smakołyków), osowiałość, apatia, chowanie się, pozycja "na kurę".

Poprzez niewłaściwą dietę ( np.jedzenie zbyt małej ilości siana), niesystematyczne wyczesywanie nadmiaru futra, połknięcie ciała obcego itp. żołądek naszego ulubieńca może obciążyć się zbyt mocno lub wręcz zablokować się. Wtedy królik przestaje robić bobki lub zaczyna robić bobki połączone łańcuszkiem sierści , ma mniejszy apetyt, wzdęty brzuszek, jest apatyczny i osowiały. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do lekarza aby palpacyjnie zbadać żołądek i jelita , podać kontrast a następnie po kilkunastu godzinach zrobić RTG aby sprawdzić czy treść pokarmowa przesuwa się. Czasami udaje się prostymi sposobami "odetkać" i ruszyć perystaltykę jelit.  Przy początkowym stadium , z metod domowych możemy spróbować podawania Espumissanu lub Boboticu ( przy wzdęciu) ,   przegotowanego i wystudzonego kleiku z siemienia lnianego ( samo siemię nic nie daje!) przy lekkim przyblokowaniu bobkowania, soku z ananasa ( ananasa i papai) na lepsze trawienie, , podawanie włóknistych pokarmów, nawadnianie , masowanie brzuszka. Nie mamy jednak zbyt dużo czasu ( domowym sposobem można próbować góra jeden dzień)  i należy wprowadzić leczenie gastrokinetykami czyli  środkami , które mają za zadanie spowodować skurcze jelit  i ścian żołądka, aby strawiony pokarm przesuwał się dalej i w końcu został wydalony np. metoclopramid, gasprid, polstygmina.   Wskazane jest też nawadnianie zwierzaka. Leczenie i ordynację lekó prowadzi kóliczy weterynarz do którego musimy się neizwłocznie udać, jeśli problem naszego pupila utrzymuje się dłużej niż 1 dzień.  Jeśli leki nie dają efektu, jedynym rozwiązaniem jest poważna operacja chirurgiczna - gastrotomia, czyli odbarczanie żołądka poprzez rozcięcie go i usunięcie zalegającej treści.

Po zabiegu gastrotomii królik wymaga specjalnej troski- jest osłabiony i przez kilka dni nie może przyjmować pokarmów stałych. Stosowana jest wówczas płynoterapia- uszak  "dokarmiany" jest dożylnie kroplówkę wraz z odżywkami i witaminami . Przez pierwsze 2-3 dni z reguły nie wolno podawać nawet wody! Od trzeciego dnia podajemy stopniowo  wodę i jeśli jest ok, królik może pić i powoli spożywac rozwodnioną karmę ratunkową. Podajemy też Bio-Lapis,  Lakcid lub Trilac z wodą a od 4 doby rozwodniony Herbi Care lub Rodi Care. Z każdym dniem powolutku zagęszczamy pokarm tak, aby max w 7-10 dniu podawać już sianko, zioła i warzywa.

 Jeśli podczas zabiegu chirurg zauważy na ścianach żołądka wrzody lub stan zapalny, dodatkowo królik będzie dostawał leki osłonowe oraz neutralizujące wydzielanie kwasów w żołądku np. Ranigast, Solvertyl, Controloc, Bioprazol, Allugastrin. Łagodząco działa też wodnisty roztwór z siemienia lnianego.

 

Jak poznać, że dzieje się coś złego?

Objawy są różne, ale do najczęstszych należą:

- zaprzestanie jedzenie lub jedzenie coraz mniejszych ilości

- brak bobków lub bobki malutkie i suche

- bobki posklejane w łańcuszki

- biegunka

- bobki połączone żelem lub ciemna brzydko pachnąca maź

- wzdęty brzuch

- twardy lub ciastowaty żołądek

- królik pokłada się 

- królik nie jest w stanie się położyć bo wzdęty żołądek naciska mu na tchawicę

 

Jakie badania zrobić?

- w domu możemy sprawdzić palpacyjnie po lewej stronie pod żebrami czy żołądek nie jest twardy bądź ciastowaty

- badanie u weta 

- podanie kontrastu i zdjęcie RTG w odstępie  kilku godzin ( pozwala to sprawdzić czy kontrast przemieszcza się przez przewód pokarmowy )

- badanie krwi ( parametry wątrobowe oraz nerkowe) 

- usg przewodu pokarmowego, sprawdzenie stanu wątroby, śledziony , trzustki, żołądka i jelit

- badania bobków pod kątem kokcydiozy

- odrobaczenie ( jeśli królik jest zdrowy , układ pokarmowy pracuje) 

 

 

ZĘBY

 

Królicze zęby rosną całe życie.

 

Dlatego też , królik musi całe życie zęby ścierać poprzez żucie i rozcieranie pokarmów. 

 

Królik absolutnie nie ściera zębów poprzez gryzienie wapienek, kolb czy soli.

 

Te produkty są zakazane i szkodliwe a poza tym nie mają absolutnie żadnego wpływu na ścieranie zębów.

 

Królik powinien mieć całą dobę dostępne dobrej jakości swieże i suche sianko, zioła, gałązki, suszki.

 

Korzeń mniszka lekarskiego, cykoria, topinambur, pasternak są faworyteami królików a przy okazji wspomagają także ścieranie zębów.

 

Gałązki, najlepiej świeże i soczyste, bo takie kochają króliki, wskazane są gałązki drzew owocowych i liściastych takich jak leszczyna, wierzba, jabłoń, grusza, lipa.,

 

Zakazane są gałązki drzew iglastych np. jodła czy sosna ( dąb także ) oraz owocowych pestkowych np. czereśnia, morela, wiśnia , jarzębina.

 

Jak poznać, że królik ma problem z zębami?

Objawy są różne, ale do najczęstszych należą:

- przerost siekaczy

- przerost pozostałych zębów ( podczas kontroli u weta)

- zaprzestanie jedzenie lub jedzenie coraz mniejszych ilości

- zaprzestanie lub trudność w jedzeniu twardych pokarmów

- jedzenie tylko jedną stroną lub przekręcanie pyszczka na jedną stronę podczas jedzenia

- ślinienie się

- brzydki zapach z pyszczka

- lzawienie z oczka

- zgrubienia na żuchwie

- wybrzuszenia i guzki pod brodą, na żuchwie, na policzku 

 

Jakie badania zrobić?

- w domu możemy sprawdzić systematycznie macając obie strony pyszczka czy sa symetryczne, bez wypustek

- regularnie kontrolować zeby u weterynarza specjalisty

- wykonanie zdjęcia rtg

- zapewnienie ścierających zęby pokarmów

 

 

mij5

Encephalitozoon Cuniculi czyli EC

 

Encephalitozoon cuniculi czyli  skrócie E. cuniculi lub E.C to najpoularniejszy i najbardziej groźny dla królików pasożyt.

 

E.C jest reprodukowany w nerkach i najczęściej przenoszony przez mocz. Zarazić zatem zwierze może się bardzo łatwo i szybko. Pasożyt atakuje głównie ośrodkowy ukłąd nerwowy , wtedy też pojawiają sie objawy klasyczne czyli kręcenie się w kółko, skret główki, problemy z równowagą, oczopląs, paraliż, niedowład.

 

Często niedoświadczeni lekarze weterynarii , nie znający ani choroby ani objawów ani leczenie, diagnozują E.C jako problemy neurologiczne lub efekty upadków. Prawda jest taka, że objawy te mogą świadczyć także  o innych chorobach lub urazach, ale E.C trzeba wykluczyć lub potwierdzić najpierw, gdyż nieleczona choroba prowadzi do śmierci.

 

Jeśli tylko zauważymy wyżej wymienione objawy, należy zabezpieczyć uszaka i zapewnić mu ciepło. W tym celu najlepiej umieścić go na miękkim kocyku, z termoforem, w mniejszym pomieszczeniu aby nie zrobił sobie krzywdy. Może to być np. transporter lub mała klatka. Niezwłocznie należy się udać do króliczego weterynarza w celu wykonania badania krwi w kierunku E.C oraz podania leków i wdrożenia terapii ( podawanie leków trwa 21-28 dni).

Jeśli w Twoim miejscu zamieszkania nie ma króliczego weta a najbliższy jest w odległości uniemożłiwiajacej szybkie dotarcie, musisz pojechać do najbliższego weterynarza i poinformować o podejrzeniu tej konkretnej choroby. Możesz też poprosić lekarza o kontakt z wetem króliczym w celu omówienia objawów i leczenia.

Schemat leczenia E.C. jest dość prosty ( Fenbendazol lub Albendazol, Antybiotyk i/lub steryd zależnie od sytuacji) a leki dostęne także u weta psio-kociego, tak więc potrzebna jest głównie wiedza i zaangażowanie opiekuna.

Pamięta!!!

Choremu królikowi należy zapewnić spokój i ciszę, gdyż  uszak jest zdezorientowany, wystraszony i "kręci mu się w głowie".

 

Co MUSISZ wiedzieć  o EC?

  • E.C jest zaraźliwą chorobą
  • E.C przenoszona jest poprzez mocz królika (króliki mogą się zarazić od innego królika lub już jako osesek od matki lub ojca, jeśli któreś jest chore )
  • pozostałości moczu mogą tworzyć źródło infekcji nawet przez kilka tygodni po dezynfekcji
  • E.C atakuje i uszkadza przede wszystkim ośrodkowy układ nerwowy i nerki, ale często  uszkadzane są takę inne organy jak np. wątroba ( zawsze podczas terpai nalezy podawać suplementy wspomagające pracę wątroby )
  • pozostałości choroby mogą utrzymywać się długo lub nawet całe życie po zakończeniu leczenia
  • najbardziej popularne objawy to skręt główki, oczopląs, zaburzenia równowagi, kręcenie się w kółko ale są też praktycznie bezobjawowe przypadki, gdzie zaczyna się od "zawieszek"królika, zmniejszeniem ruchliwości i skakania oraz problemów z nerkami.
  • leczenie należy wdrożyć jak najszybciej po zauważeniu objawów ( liczy się każda godzina)
  • większość królików jest nosicielem E.C ale nie u każdego choroba sie uaktywnia
  • pozytywny wynik badania krwi  w kierunku E.C nie  musi dawać objawów choroby

 

Partnerzy