Króliki dosyć często mają problemy z układem moczowym. W większości przypadków jest to nadmierne odkładanie się osadów w pęcherzu, z którym można walczyć poprzez wypłukiwanie osadu. Możemy podawać królikowi owoce i warzywa bogate w wodę, zachęcać do picia większej ilości płynów np. poprzez dodawanie odrobiny niesłodzonego soku do wody. Można też dodawać soku z pokrzywy ( do kupienia w aptece). Przy bardziej zaawansowanych osadach potrzebne są bardzo często „płukania” kroplówkami podskórnymi lub dożylnymi, czasem nawet  z dodaniem leku moczopędnego np. Furosemd. Gromadzący się w pęcherzu czy moczowodzie osad może z czasem zorganizować się w kamień lub konglomerat kamieni a to już kwalifikuje się do chirurgicznej ingerencji czyli cystotomii. Udrażnianie moczowodu i oczyszczanie pęcherza moczowego to zabiegi dość nieprzyjemne dla królika „po”. Królik musi być na lekach przeciwbólowych, przeciwzapalnych i czasami rozkurczowych ( np. NoSpa czy Buscopan). Podobnie w sytuacji kiedy nasz ulubieniec nabawi się zapalenia pęcherza np. podczas przeciągu, wizyty na balkonie czy na trawie, leżenia na zimnej podłodze etc. Dolegliwości ze strony pęcherza są  jednymi z bardziej bolesnych więc dbajmy o naszych pupili.
Ochronnie dla pęcherza należy podawać suplementy zawierające żurawinę np. Urino-Vet czy Uroxi Vey oraz lioflizowaną żurawinę ( nie taką sklepową pełną cukru i oleju).
 
Nefrectomia czyli usunięcie chorej lub niepracującej nerki. Nerki są jednym z najważniejszych narządów. Wśród zaburzeń ich funkcji najczęściej występuje wodonercze, upośledzenie ukrwienia, niedrożności i nowotwory. Przy kwestiach natury onkologicznej, z reguły usuwana jest cała nerka, przy mniej poważnych problemach możliwa jest decyzja o usunięciu samych złogów czy zwyrodnień. Przy zapaleniach i złogach  efektywne jest także leczenie odpowiednio dobranym antybiotykiem i „płukanie” czyli terapia kroplówką. W takiej sytuacji czasem trzeba także dodatkowo dopajać naszego pupila. W przypadku kiedy jedna nerka nie funkcjonuje zupełnie, zabieg nefrektomii nie powoduje żadnych zaburzeń w pracy nerki zdrowej. Nefrectomia nie upośledza sprawności zwierzaka ani też nie powoduje zaburzeń w produkcji moczu. 
Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że po zabiegu pozostała nerka pracuje w pewnym sensie ” za dwie”. Należy zatem mieć na uwadze co nasz pupil je i pije. Z dużą rozwagą należy także decydować o jakichkolwiek potencjalnych późniejszych zabiegach, które wymagają narkozy.
 
Jak poznać, że coś złego dzieje się z układem moczowym?
Objawy są różne, ale do najczęstszych należą:
– napinanie się do sikania i przybieranie nienaturalnych pozycji
– zasikiwanie się lub brak moczu
– częste posikiwanie małą ilością moczu lub wręcz „kropelkowanie”
– królik pokłada się ale zadek pozostaje w górze, jest bolesny
– na narządach płciowych pojawia się krew
– nadmierne picie  ( naprawdę duże ilości)
– zaprzestanie picia ( królik „boi się” pić z obawy przed sikaniem, które sprawia mu ból) 
– mocz z krwią
– mocz piaszczysty ( po położeniu papierowego ręcznika na plamie moczu, gdy płyn wchłonie się, zostaje charakterystyczny piasek)
 
Jakie badania zrobić?
– badanie palpacyjne u weta ( dobry lekarz „wymaca” nerki i pęcherz)
– badanie krwi (obowiązkowo  mocznik, kreatynina) i moczu
– test paskowy moczu
– usg układu moczowo-płciowego
– ewentualnie dodatkowo  rtg pod kątem kamieni

Artykuły powiązane