Encephalitozoon cuniculi czyli skrócie E. cuniculi lub E.C to najpopularniejszy i najbardziej groźny dla królików pasożyt.
E.C jest reprodukowany w nerkach i najczęściej przenoszony przez mocz. Zarazić zatem zwierzę może się bardzo łatwo i szybko. Pasożyt atakuje głównie ośrodkowy układ nerwowy , wtedy też pojawiają się objawy klasyczne czyli kręcenie się w kółko, skręt główki, problemy z równowagą, oczopląs, paraliż, niedowład.
Często niedoświadczeni lekarze weterynarii , nie znający ani choroby ani objawów ani leczenie, diagnozują E.C jako problemy neurologiczne lub efekty upadków. Prawda jest taka, że objawy te mogą świadczyć także o innych chorobach lub urazach, ale E.C trzeba wykluczyć lub potwierdzić najpierw, gdyż nieleczona choroba prowadzi do śmierci.
Jeśli tylko zauważymy wyżej wymienione objawy, należy zabezpieczyć uszaka i zapewnić mu ciepło. W tym celu najlepiej umieścić go na miękkim kocyku, z termoforem, w mniejszym pomieszczeniu aby nie zrobił sobie krzywdy. Może to być np. transporter lub mała klatka. Niezwłocznie należy się udać do króliczego weterynarza w celu wykonania badania krwi w kierunku E.C oraz podania leków i wdrożenia terapii ( podawanie leków trwa 21-28 dni).
Jeśli w Twoim miejscu zamieszkania nie ma króliczego weta a najbliższy jest w odległości uniemożliwiającej szybkie dotarcie, musisz pojechać do najbliższego weterynarza i poinformować o podejrzeniu tej konkretnej choroby. Możesz też poprosić lekarza o kontakt z wetem króliczym w celu omówienia objawów i leczenia.
Schemat leczenia E.C. jest dość prosty ( Fenbendazol lub Albendazol, Antybiotyk i/lub steryd zależnie od sytuacji) a leki dostępne także u weta psio-kociego, tak więc potrzebna jest głównie wiedza i zaangażowanie opiekuna.
Pamięta!!!
Choremu królikowi należy zapewnić spokój i ciszę, gdyż uszak jest zdezorientowany, wystraszony i „kręci mu się w głowie”.
Co MUSISZ wiedzieć o EC?
- E.C jest zaraźliwą chorobą
- E.C przenoszona jest poprzez mocz królika (króliki mogą się zarazić od innego królika lub już jako osesek od matki lub ojca, jeśli któreś jest chore )
- pozostałości moczu mogą tworzyć źródło infekcji nawet przez kilka tygodni po dezynfekcji
- E.C atakuje i uszkadza przede wszystkim ośrodkowy układ nerwowy i nerki, ale często uszkadzane są także inne organy jak np. wątroba ( zawsze podczas terapii należy podawać suplementy wspomagające pracę wątroby )
- pozostałości choroby mogą utrzymywać się długo lub nawet całe życie po zakończeniu leczenia
- najbardziej popularne objawy to skręt główki, oczopląs, zaburzenia równowagi, kręcenie się w kółko ale są też praktycznie bezobjawowe przypadki, gdzie zaczyna się od „zawieszek” królika, zmniejszeniem ruchliwości i skakania oraz problemów z nerkami.
- leczenie należy wdrożyć jak najszybciej po zauważeniu objawów ( liczy się każda godzina)
- większość królików jest nosicielem E.C ale nie u każdego choroba się uaktywnia
- pozytywny wynik badania krwi w kierunku E.C nie musi dawać objawów choroby